czwartek, 30 października 2014

Zielony SkwerWszystko zaczęło się w czerwcu, gdy napisaliśmy projekt do Urzędu Marszałkowskiego i otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu. Celem było zagospodarowanie skweru w centrum Węziny, nieopodal szkoły i świetlicy wiejskiej. Dotąd był tam zarośnięty, podmokły ugór i dzikie wysypisko smieci. Uprzątnęlismy teren, nawieźliśmy ziemię, żeby całość wyrównać, zasialiśmy trawę, zakupiliśmy drewniane stoły, ławy i ławki do ogniska, a na sam koniec, już po zakończeniu przez drzewa wegetacji - nabyliśmy drzewka i posadziliśmy je na skwerze. Zależało nam, by rosły tam gatunki występujące tradycyjnie na Żuławach. Na Zielonym Skwerze rosną więc brzozy, wierzby i jarzębiny. W sumie 28 drzewek. Jest również krąg ogniskowy i nareszcie mamy miejsce do spotkań plenerowych. W przyszłym roku planujemy z kolejnego projektu pobudować wiatę. Projekt byłby niemożliwy do zrealizowania, gdyby nie niezawodność członków i sympatyków Stowarzyszenia, którzy za każdym razem, gdy padało hasło " jest robota do wykonania" - nie bacząc na obowiązki, przybywali do pracy. A ten projekt wymagał sporo zaangażowania. 
W ramach wkładu własnego niefinansowego, Stowarzyszenie musiało nie tylko uporządkować zarośnięty i zaśmiecony teren, ale również nawieźć ziemi i całość wyrównać. Późniejsze prace, to już " pikuś" i sama przyjemność. Posadzenie drzewek poprzedziła burzliwa dyskusja o tym, jak i gdzie je sadzić, bo trzeba było rozplanować 10 brzózek, 10 jarzębin, 4 wierzby płaczące, ozdobne i 4 szczepione brzózki. Ale daliśmy radę!
Wkład finansowy stanowiła dotacja ze środków Samorządu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Serdecznie dziękujemy za pomoc i życzliwość paniom Joannie Karwowskiej, Jadwidze Włodkowskiej oraz Kamili Górskiej - Kłodzińskiej z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa. Bez ich życzliwości i pomocy byłoby naprawdę trudno!

Siła nas do sadzenia!"Zielony Skwer" - projekt zrealizowany dzięki środkom pozyskanym z funduszy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz