poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Wieś Tematyczna
Dokonało się! Podczas zebrania wiejskiego 15 kwietnia uaktualniliśmy Plan Odnowy Wsi Sołectw Dłużyna i Węzina i podjęliśmy decyzję o założeniu w Węzinie i Dłużynie Wsi Tematycznej. Mamy Żuławską Wieś  Tradycji.
Cóż to takiego jest ta wieś tematyczna i dlaczego warto wgryźć się w ten temat?
Wsie tematyczne to idea od lat z powodzeniem funkcjonująca w krajach Unii Europejskiej. W Polsce inicjatorem powstania pierwszych wiosek tematycznych był dr Wacław Idziak, który pomagał w założeniu między  innymi  Wioski Hobbitów w Sierakowie niedaleko Koszalina. Wieś tematyczna to jedna z metod ożywienia wsi. Tworzenie wsi tematycznej to sposób na wypłynięcie na szersze wody i zarabiania dodatkowych pieniędzy przez mieszkańców wsi. Samorządy także stawiają na wsie tematyczne - projekty składane przez tematyczne wioski mogą liczyć na większe dofinansowanie. Pomysłów na temat wsi może być bez liku. Znamy Mleczną Wieś na Podlasiu, jest Wieś Labiryntów w zachodniopomorskiem, jest wioska dzieci w Pogrodziu, na Wysoczyźnie Elbląskiej. Jest Aniołowo- gdzie co roku odbywa się Zlot Aniołów. My postawiliśmy na szeroko pojętą tradycję żuławskiej wsi. Bo czymże jest wyplatanie wieńców dożynkowych i palm, pieczenie wiejskiego chleba, szukanie śladów naszej historii i odtwarzanie oraz ochrona unikatowego, żuławskiego krajobrazu,  jak nie pielęgnowaniem tradycji? 
Mamy nadzieję, że uda nam się zachęcić Was do wędrówek po Żuławach. Bo pięknie tu, spokojnie i swojsko. A pierwsza impreza wiejska już niebawem, ale o tym jeszcze sza...

Zebranie: Było nas w sumie 19 osób. Nieźle, bo podczas pracy nad planem w zeszłym roku zebrało się osób 7. Z dwóch wsi...Prezeska Stowarzyszenia "Dwie Wsie", Joanna Włodarska " wywołana" do tablicy:-))) Zmieniamy Plan Odnowy Wsi


Dziękujemy za pomoc panu Piotrowi Tulskiemu z Gminy Elbląg oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Węzinie za udostępnienie sali i sprzętu do prezentacji.AAA - jeszcze jedna Bardzo Ważna Sprawa! W Dzienniku Elbląskim trwa konkurs na najpopularniejszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej. Bardzo prosimy o wsparcie sms! Bardzo! Nasze chłopaki to debeściaki!

SMS O TREŚCI DE.OSP.5 NA NUMER 71160 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)2 komentarze:

 1. Znam osobiście Wacława Idziaka i brałem udział w niejednej imprezie w naszych wioskach tematycznych: Sierakowo Sławieńskie - Wioska Hobbitów, Dąbrowa - Wioska Zdrowego Życia, Iwięcino - Wioska Końca Świata.
  Pomysł jest ważny, ale trzeba pamiętać, że to praca na lata, aby produkt ten ugruntował się i wyrobił sobie markę.
  Warto pamiętać, że te pomorskie wioski miały duże wsparcie ze strony projektów unijnych pisanych przez specjalne stowarzyszenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też Miałam przyjemność poznać Pana Idziaka i jego żonę - byłam również w kilku wioskach tematycznych i od dłuższego czasu zgłębiam temat. My naszą drogę do wsi tematycznej dopiero rozpoczęliśmy. Przecieramy szlaki do funduszy ( pierwszą umowę o dotację podpisujemy w przyszłym tygodniu, następna - za miesiąc:-))) ) i przymierzamy się do dużego Małego Projektu w Liderze z LGD. Na szczęście i my możemy liczyć na wsparcie i pomoc zarówno w naszym LGD, jak i ESWIPIE ( czyli organizacji wspierającej stowarzyszenia ). No i mamy niesamowite wsparcie w gminie. Na początek wystarczy:-)))
  Pozdrawiam serdecznie!
  Asia

  OdpowiedzUsuń