środa, 10 października 2012

Energia odnawialna


Szkolimy się nieustannie. Tym razem byłyśmy z Celiną na dwudniowym szkoleniu zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą na temat energii odnawialnych. Podczas warsztatów, uczestnicy poznali różne sposoby pozyskiwania energii odnawialnej – od energii słonecznej pozyskiwanej za pośrednictwem paneli, poprzez energię wiatrową I geotermalną, po energię otrzymywaną dzięki budowie biogazowni. Dzięki szczegółowym prezentacjom przygotowanym przez fachowców z Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej, każdy z uczestników mógł nie tylko porównać wydajność energetyczną poszczególnych sposobów uzyskiwanie ekologicznej energii, ale również zastanowić się czy I jak zastosować je w swoim gospodarstwie rolnym. Szczególnie ważna była prezentacja poświęcona możliwości dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzień drugi to zajęcia w terenie. Uprawa roślin energetycznych oraz przetwarzanie ich w gotowy opał to coraz popularniejsza gałąź produkcji rolnej oraz działalności przedsiębiorców. Dzięki wizycie na plantacji wierzby energetycznej w Kazimierzowie pod Elblągiem możliwe było nie tylko zobaczenie upraw, ale również uzyskanie praktycznej wiedzy, którą podzielili się z uczestnikami szkolenia właściciele. Następnym etapem szkolenia była wizyta w siedzibie firmy Net Land Biotechnology, w Jazowej, gdzie biomasa pozyskiwana ze słomy zamienia się w brykiety, czyli materiał opałowy, wykonany z mieszanki różnych palnych składników (np. trocin, torfu, miału, węgla drzewnego, słomy, itp.) sprasowanych w specjalnej maszynie pod bardzo dużym ciśnieniem. Czy dzięki warsztatom na naszym terenie będzie więcej inwestycji w energię odnawialną? Czas pokaże, nie da się jednak ukryć, że korzyści z różnicowania źródeł pozyskiwania prądu dla gospodarstw rolnych są duże I na pewno warto taką inwestycję rozważyć. Na plantacji wierzby energetycznej
Alternatywne wykorzystanie witek wierzbowych - wyplecione z nich wejście do altany malowniczo zarośniętej winobluszczem i okalający ją płotek:-)))
A tu już w firmie Net Land Biotechnology produkującej brykiety...
Rozdrabnianie
Prasowanie pod ciśnieniem i cięcie na brykiety...
Hałda
I gotowe!

16 komentarzy:

  1. Pozyskiwanie energii odnawialnej to dobry pomysł na przyszłość a jak będzie czas pokaże:)
    Pozdrowienia Ilona

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak do tej pory jedynym efektem (mierzalnym) przetwarzania słomy na brykiety dla elektrowni(bo to nimi są zainteresowani producenci brykietów) jest zwielokrotnienie ceny słomy,której nie starcza teraz na cele stricte rolnicze (np. ściółka dla zwierząt w stajni). Powtarza się to samo co ze zbożami które zamiast do jedzenia i na paszę, bardziej się opłaca sprzedać producentom bio-paliw. Efektem (jedynym) jest podwyżka cen żywności :( Tak więc każdy kij ma dwa końce.
    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja zauważyłam jeszcze, że generalnie stopa zwrotu przy inwestycjach w np. panele słoneczne jest raczej mało korzystna, że nie wspomnę o ogrzewaniu geotermalnym, które w sumie jest mało efektywne i potwornie drogie w instalacji. Efektywne wydają się być małe elektrownie wiatrowe ( ale u nas odpada ze względu na NATURA 200 - siedliskowa ptasia ). Opłacalne są też biogazownie - jednak tu z kolej zapach może odstraszać ( z drugiej jednak strony gnojowica, czy obornik też cuchną... )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas też Natura 2000. A facet mający firmę produkującą brykiety padł był z biznesem. Pozdrawiam

      Usuń
  4. Bardzo pomysłowe. Oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Taka energia staje się coraz bardziej popularna i to dobrze bo przy okazji dbamy przecież o środowisko. Wtedy jako konsumenci możemy z firmy https://poprostuenergia.pl/ mieć o wiele niższe rachunki za prąd czy nawet za gaz. Więc w sumie mamy dwa w jednym.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  7. moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie i ja również postawiłem na odnawialne źródła energii. Dzięki firmie http://inovativ.pl/ posiadam bardzo fajnie działającą instalację fotowoltaiczną, którą również zawsze mogę rozbudować.

    OdpowiedzUsuń
  8. W sumie ja jeszcze takich instalacji u siebie nie mam, ale może kiedyś również się na nie zdecyduję. Na tą chwilę najbardziej podoba mi się to, że dzięki elektrykowi https://www.warszawa-elektryk.pl/ moja instalacja elektryczna w domu działa właściwie.

    OdpowiedzUsuń
  9. To prawda takie rozwiązania w ostatnim czasie są bardzo popularne i myślę, że należy mieć przede wszystkim dobrze wykonaną instalację elektryczną. U mnie tymi sprawami zajął się elektryk z http://www.elektryk-krakow.pl/instalacje-elektryczne i zawsze ja wiem, że na nim można polegać.

    OdpowiedzUsuń
  10. Na pewno jest to jakieś rozwiązanie, ale jeśli chodzi o same prace elektryczne to ja raczej wolę je zlecać fachowcom. Nawet teraz już wiem, że elektryk z firmy https://pj-elektryk.pl/ zawsze zjawi się jak tego potrzebuję.

    OdpowiedzUsuń
  11. Myślę, że przede wszystkim dla każdego najważniejsze jest to, aby pozyskiwać tani prąd dla firm . Bo wiadomo, jakie dzisiaj rachunki za prąd są kosmiczne... Także warto warto szukać różnych innowacyjny rozwiązań/ możliwości, które pomogą nam zniwelować koszty.

    OdpowiedzUsuń