niedziela, 11 marca 2012

Szkolimy się

Dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania " Łączy Nas Kanał Elbląski" pojechałam na dwudniowe szkolenie, do pałacu w Bałoszycach, niedaleko Susza. I muszę przyznać, że warto było. Pierwszego dnia mówiliśmy o idei tworzenia wsi tematycznych. Wykład prowadził pomysłodawca polskich wiosek tematycznych ( bo sama idea narodziła się we Francji )- dr Wacław Idziak. Czym jest wieś tematyczna? Jak mówił dr Idziak - to wieś, której rozwój wiąże się z jedną wybraną ideą, tematem przewodnim. Wieś dzięki temu staje się jedyna w swoim rodzaju. Wyróżnia się na tle innych wiosek, a mieszkańcom łatwiej jest stworzyć ciekawą i niepowtarzalną ofertę dla turystów. Wioski tematyczne to pomysł na wsie małe, często położone na uboczu. Szczególnie ważne jest wybranie idei przewodniej. Pomysł na wieś tematyczną może być nawet troszeczkę " nie z tego świata jak " Wioska hobbitów" z Sierakowa, niedaleko Koszalina. Ale są także wioski tematyczne mocno związane z lokalną historią, czy przyrodą - jak np. Wioska labiryntów i źródeł w Paprotach, czy wioska w Dąbrowie, gdzie dla mieszkańców inspiracją była historia regionu, pocysterskie zabytki i tradycje ziołolecznictwa Cystersów. A my przecież mieszkamy w pobliżu jednego z najbardziej interesujących rezerwatów ornitologicznych! Więc może to jest pomysł? Bo jeśli mamy coś interesującego do pokazania, ciekawe opowieści, ludzi, którym " chce się chcieć" warto coś zrobić, żeby nam wszystkim żyło się lepiej! Wykłady doktora Idziaka i historie o ludziach, które ze swadą opowiadała jego żona naprawdę dają do myślenia i " otwierają głowę" na nowe pomysły...
Podobnie jak wykład drugiego z naszych szkoleniowców - dr Leszka Leśniaka z Ministerstwa Rolnictwa, który przybliżył nam mechanizmy działania Programu Leader, dzięki któremu można pozyskać dodatkowe środki na działalność wiejskich stowarzyszeń i rozwój wsi. Bo może nie jest łatwo napisać dobry projekt i ubiegać się o dofinansowanie, pozyskać środki własne na realizację projektu - ale wcale nie jest to niemożliwe. A w grupie siła i razem można więcej. W szkoleniu brało udział blisko 80 osób z rejonu działania naszego LGD. Od Wysoczyzny Elbląskiej, po krańce Pojezierza Iławskiego. I widać było, że na wsiach nie brak ludzi zaangażowanych, którzy chcą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.
I jeszcze tą drogą pragnę podziękować pani Stanisławie Pańczuk- Prezesce LGD " Łączy nas Kanał Elbląski", bo to dzięki jej pomysłom, zaangażowaniu i ciężkiej " robocie", na naszych wsiach może się sporo zmienić.

Doktor Wacław Idziak razem z p. Prezes LGD " Łączy nas Kanał Elbląski", Stanisławą PańczukPałac w BałoszycachPrzydatne linki:

Publikacja Wacława Idziaka : Wymyślić wieś od nowa"

wioskitematyczne.org.pl


10 komentarzy:

 1. Trafiłam do Was dzięki Asi z Siedliska pod Lipami. Trzymam kciuki za Wasze Stowarzyszenie. Przede wszystkim oby nigdy nie zabrakło Wam energii i żebyście dobre praktyki przekazywali dalej i dalej. Mnie się też coś takiego marzy, jak już Nasza Polana powstanie. Papugowanie w takiej sytuacji jest chyba wręcz wskazane. :-)
  powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 2. Asiu - szerokości ! - jak mówią CB-radiowcy.
  I serdeczności ślę
  jolanda

  OdpowiedzUsuń
 3. Odwiedzam, jak obiecałam. Łączy Nas Kanał Elbląski, to znana mi grupa, ponieważ należy do niej mój tata i dzięki niej sporo udało się zdziałać na Jezioraku.
  Pałac w Bałoszycach piękny, prawda? Moi rodzice mieszkają jakieś 15 km od Susza i działają troszkę w okolicy, niestety mieszkańcy wsi nie są tacy chętni, jak u Was.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa! Bardzo brakuje takich stowarzyszeń na naszych wsiach. Będę zaglądać i Was "podczytywać" bardzo chętnie.
  Mieszkam na Kaszubach dopiero rok i nie wiem jeszcze czy tutaj też ludzie "działąją".
  Pozdrawiam, Kasia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego co wiem na Kaszubach jest sporo stowarzyszeń wiejskich. Pewnie w Twojej okolicy też:-)))
  Pozdrawiam
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto skorzystać z oferty Fundacji Wspomagania Wsi. Świetne szkolenia, fachowcy, uczą jak pisać projekty unijne na rozwój stowarzyszeń. Polecam, pozdrawiam i życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki Kama!:-))) Jutro zajrzę na ich strony.
  Pozdrawiam
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 8. Asiu gratulacje! Trzymam kciuki za Wasz projekt, ten pomysł z tematyczną wsią jest naprawdę interesujący!

  OdpowiedzUsuń